QUIXX® veselības rokasgrāmata

Elpošana un elpošanas tehnikas

Elpošana ir dzīvībai nepieciešama funkcija. Tā arī kalpo kā tilts starp ķermeni un prātu. Nepareiza elpošana rada saspringumu. Savukārt saspringums liek elpot nepareizi.

Elpošana ir dzīvībai nepieciešama mūsu organisma funkcija. Mēs elpojam, par to nepiedomājot, pat tad, kad guļam vai esam bez samaņas. Elpošanas mehānisma vissvarīgākais elements ir diafragma, kas sirdi un plaušu reģionu atdala no vēdera dobuma.

Atslābuma stāvoklī diafragma izliecas uz augšu kā lietussargs. Veicot ieelpu, diafragmas muskuļi saspringst, iztaisnojas un tiek vilkti uz leju. Plaušas izplešas. Rodas vakuums, kas iesūc gaisu. Izelpas laikā diafragma atslābinās, plaušas saraujas un izgrūž gaisu. Šāda veida elpošanu sauc par vēdera elpošanu.

Fizisku aktivitāšu laikā mums vajag vairāk skābekļa. Tādā gadījumā diafragmai tiek palīdzēts. Krūškurvja muskuļi palielina attālumu starp plaušām, un tad var ievilkt vairāk gaisa. Šāda veida elpošanu sauc par krūšu elpošanu.

Skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņa notiek alveolās; plaušās ir apmēram 300 miljoni šo sīko gaisa pūslīšu. Alveolās organisms uzņem svaigu skābekli un vienlaikus atbrīvojas no ogļskābās gāzes. Cilvēkiem, kuri aktīvi nodarbojas ar sportu, ap alveolām ir vairāk kapilāru, lai varētu uzņemt vairāk skābekļa. Turklāt jo dziļākas ir ieelpas un izelpas, jo retāk ir jāelpo.

Nozīmīgs pareizas elpošanas priekšnosacījums ir tīri elpceļi. Ja Jums ir saaukstēšanās vai alerģija, Jūsu deguna gļotāda, var pietūkt, un tas izraisa nepareizu elpošanu. Tādā gadījumā deguna aerosols, piemēram, QUIXX®, var mazināt deguna aizlikumu, lai plaušās varētu ievilkt vairāk gaisa.

Pareiza elpošana var arī būt spēcīgs līdzeklis cīņā pret stresu un trauksmi. Stresa apstākļos cilvēki mēdz elpot strauji un sekli. Tas pasliktina situāciju: savelkas muskuļi, paātrinās sirdsdarbība, sāk svīst rokas. Var palīdzēt vienkāršs stiepšanās vingrinājums.

  1. Ļaujiet rokām brīvi karāties gar sāniem vai uzlieciet tās uz krēsla atzveltnes.
  2. Ieelpas laikā izstiepiet pirkstus un plaukstas, cik tālu un plati vien varat. Spēcīgāku efektu var panākt, saliecot plaukstu taisnā leņķī attiecībā pret roku.
  3. Pēc izelpas atkārtojiet. Rokām un pirkstiem jābūt pilnīgi atbrīvotiem.
  4. Atkārtojiet četras līdz piecas reizes, līdz jūtat, ka elpošana kļūst dziļāka.

Šo mazo vingrinājumu varat veikt tik bieži, cik nepieciešams, un izbaudīt tā pozitīvo efektu.